Wiadomości z rynku

sobota
4 stycznia 2025

Sprawdź czy na pewno masz ważne OC

Rośnie ryzyko wpadnięcia w pułapkę braku ubezpieczenia
08.02.2013 00:00:00
Od 11 lutego 2013 r. wszystkie polisy odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów można będzie wypowiadać na różne sposoby. Z jednej strony ma to ułatwić życie kierowcom (uniknięcie podwójnego ubezpieczenia, odstąpienie od OC kupionego przez Internet), z drugiej zwiększa się ryzyko zakupu pojazdu bez OC.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował specjalny poradnik, w którym krok po kroku opisuje co zrobić by uniknąć braku tego obowiązkowego ubezpieczenia.
Przez ostatni rok na rynku funkcjonowały dwa rodzaje komunikacyjnych polis OC: wykupione przed i po wejściu w życie ostatniej nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z 11 lutego 2012 r. Do 10 lutego tego roku wygasły wszystkie polisy kupowane w dotychczasowym reżimie prawnym.
- Obawiamy się, że część osób nie od razu zorientuje się w nowych przepisach i może wpaść w pułapkę braku ubezpieczenia OC - mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Najbardziej istotne zmiany w przepisach o komunikacyjnym OC, dotyczą:
zakupu auta: kupujący może teraz korzystać z polisy OC poprzedniego właściciela, tylko do końca okresu jej ważności. Ubezpieczenie to nie będzie się automatycznie przedłużać, tak jak było dotychczas.
różnych trybów i możliwości wypowiadania umów ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Z jednej strony ma to ułatwić życie kierowcom (np. wypowiedzenie podwójnego ubezpieczenia, czy odstąpienie od OC kupionego przez Internet) - z drugiej jednak spowoduje, że łatwiej będzie można wpaść w pułapkę braku OC. - Dlatego też w interesie kupującego używany pojazd jest sprawdzenie czy na pewno ma ważne OC, ale też czy przypadkiem nie jest posiadaczem kilku takich polis - ostrzega Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes UFG.
krótszego okresu na zawiadomienie firmy ubezpieczeniowej (w ciągu 14, a nie jak dotychczas 30 dni) o danych nabywcy. Obowiązek ten ciąży na osobie sprzedającej pojazd i jest bardzo istotny. Dzięki takiemu zgłoszeniu dotychczasowy właściciel uaktualni swoje dane w ogólnopolskiej bazie polis OC i AC i uniknie ewentualnych nieporozumień w swojej historii szkód. Wypadki spowodowane przez dany pojazd będą obciążały historię szkód nowego właściciela
Prawie dwa lata temu Fundusz uruchomił dla celów biznesowych ogólnopolską bazę polis komunikacyjnych. Aktualnie znajduje się w niej ponad 200 milionów rekordów o sprzedanych ubezpieczeniach OC i AC (również w latach poprzednich). UFG uruchamia kolejne programy do automatycznego wykrywania nieubezpieczonych (bez konieczności kontroli drogowej). Jednym z nich jest tzw. wirtualny policjant, który identyfikuje przerwy w ubezpieczeniu OC analizując dane z bazy polis.
- W drugim półroczu w oparciu o dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów planowane jest rozpoczęcie kontroli poprzez porównanie daty pierwszej rejestracji pojazdu z datą wykupu OC - mówi Hubert Stoklas, wiceprezes UFG. Jeżeli okaże się, że ubezpieczenie zostało wykupione po dacie rejestracji pojazdu, jego właściciel będzie wzywany do zapłacenia kary.
Lista formalności niezbędnych przy zakupie lub sprzedaży pojazdu
Wypełnienie tych formalności pozwala uniknąć przerwy w ubezpieczeniu OC, a w konsekwencji: kary za jego brak oraz zwrotu - z własnej kieszeni - odszkodowania za ewentualny wypadek spowodowany bez tej polisy.
Informacje dla kupującego
Kupiłeś nowy pojazd lub sprowadziłeś go z zagranicy
l ubezpiecz go najpóźniej w dniu rejestracji (art. 23 ust. 1 i art. 29 ust. 1 pkt. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, zwanej dalej Ustawą)
Kupiłeś używany pojazd
upewnij się czy zbywca miał ochronę ubezpieczeniową. Zażądaj od niego polisy OC i sprawdź jej aktualność na stronie www.ufg.pl w zakładce "Sprawdź OC dla pojazdu" (i czy nie ma wielokrotnego ubezpieczenia, a jeżeli tak - to wypowiedz zbędne polisy) oraz potwierdź ważność ubezpieczenia OC zbywcy bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej, która ją wystawiła (art. 32 ust. 1 Ustawy)
Jeżeli:
zbywca nie posiadał ubezpieczenia OC - koniecznie wykup je najpóźniej w dniu nabycia pojazdu, ale przed wprowadzeniem go do ruchu (art. 31 ust. 3 Ustawy)
zbywca był ubezpieczony i chcesz kontynuować jego umowę OC - możesz to zrobić, ale tylko do końca okresu na jaki została zawarta (art. 31 ust. 1 Ustawy)
zbywca był ubezpieczony, ale nie chcesz kontynuować jego umowy OC (np. przysługują ci większe zniżki) - złóż wypowiedzenie w firmie ubezpieczeniowej która wystawiła polisę. Koniecznie zrób to pisemnie, najlepiej za potwierdzeniem odbioru i zachowaj dowód nadania. Nie zapomnij - najpóźniej tego samego dnia - wykupić nowej polisy OC (art. 31 ust. 1 Ustawy)
Informacje dla sprzedającego
Sprzedałeś samochód, pamiętaj by:
powiadomić o tym firmę ubezpieczeniową, w której miałeś polisę OC i podać dane osobowe nabywcy. Masz na to 14 dni od dnia sprzedaży pojazdu. Dzięki takiemu zgłoszeniu uaktualnisz również swoje dane w ogólnopolskiej bazie polis OC i AC i unikniesz ewentualnych nieporozumień w swojej historii szkód. Wypadki spowodowane przez nowego właściciela pojazdu będą obciążały jego historię szkód (art. 32 ust. 1 i 4 Ustawy)
powiadomić o tym organ, który dokonał rejestracji pojazdu (wydział komunikacji) w ciągu trzydziestu dni od dnia sprzedaży pojazdu (art. 78 ust.2 pkt. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym).
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.