Wiadomości z rynku

piątek
27 grudnia 2024

Maszyny rolnicze z Unii Europejskiej

Rolnicze dopłaty z Brukseli
29.01.2010 00:00:00
W ostatnim czasie podjęto kilka decyzji mających stworzyć nowe szanse dla osób ubiegających się o środki unijne, w tym także o pieniądze, które przeznaczane są w dużej mierze na zakup maszyn rolniczych. Obecnie co trzecia złotówka z Brukseli przeznaczona jest na zakup maszyn rolniczych.
Zdawałoby się, że każde będące do dyspozycji unijne środki są łakomym kąskiem dla rolników. A jednak tak nie jest. Nie wszystkie oferty cieszą się równie dużym zainteresowaniem ze strony potencjalnych beneficjentów.
Można powtórzyć
Sprawa stosunkowo niewielkiego zainteresowania środkami unijnymi dotyczy np. młodych rolników i specjalnego programu wspomagającego ich start zawodowy. Jak dotychczas po tego rodzaju pomoc (w każdym wypadku kwota jest jednakowa, wynosi 50 tys. zł) zgłosiło się zaledwie ok. 1,2 tys. osób, a wnioskowana kwota to ok. niecałe 60 mln zł, podczas gdy ilość środków będących do dyspozycji jest ponad czterokrotnie większa. Po to, aby zwiększyć napływ wniosków, na mocy grudniowego rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi osoba, której została przyznana pomoc na "Ułatwianie startu młodym rolnikom", lecz kwota dotacji nie została wypłacona, może ponownie złożyć wniosek o jej przyznanie. Jak nam wyjaśniono w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, było bowiem całkiem sporo osób, którym przyznano wprawdzie premię dla młodych rolników, jednak z zastrzeżeniem dopełnienia pewnych warunków. Jeśli osoba ta w danym czasie wymagań tych nie spełniła, nastąpiło wygaśnięcie decyzji o przyznaniu pomocy. Teraz jeśli wymagania zostały spełnione, wniosek o udzielenie pomocy można złożyć ponownie, a tym samym raz jeszcze ubiegać się o unijne środki. ARiMR zaznacza, że pomoc będzie mogła zostać ponownie przyznana pod warunkiem, iż w międzyczasie nie zaistniał żaden inny z wypadków uznanych za dyskwalifikujące w ubieganiu się o pieniądze w ramach tego działania (np. przekroczenie granicy wieku). Wnioskodawca w momencie złożenia wniosku nie może mieć ukończonych 40 lat, a także musi posiadać wykształcenie rolnicze (lub uzupełni je w ciągu trzech lat od chwili otrzymania pomocy).
Będą renty
Pod koniec ubiegłego roku zapadła też decyzja o zmianach w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. ARiMR poinformowała, że dzięki tym zmianom będą pieniądze na nowe "Renty strukturalne" oraz kontynuację wsparcia gospodarstw niskotowarowych. To rezultat pozytywnego przyjęcia wniosku, jaki Polska złożyła w Komisji Europejskiej ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich o zwiększenie puli środków na "Renty strukturalne" o 362 mln euro oraz na "Wspieranie gospodarstw niskotowarowych" o 150 mln euro. Skutkiem ma być m.in. uruchomienie nowego naboru wniosków.
Jak poinformowano nas w ARiMR w programie "Wspieranie gospodarstw niskotowarowych" uczestniczy jak dotychczas 155 tys. rolników. Płatności realizowane są w ratach. Rolnicy korzystający z pomocy finansowej w ramach tego działania powinni w ciągu sześciu miesięcy i siedmiu dni od otrzymania trzeciej raty płatności złożyć w biurze powiatowym "Oświadczenie o zrealizowaniu przedsięwzięć" przewidzianych w planie rozwoju gospodarstwa. Dostarczenie oświadczenia jest warunkiem wypłacenia czwartej i piątej raty.
Dane techniczne ciągnika Fastrac 8250
Silnik sześciocylindrowy, wysokoprężny, 8.260 ccm
Moc maksymalna 250 KM / 2.200 obr/min
Maksymalny moment obrotowy 1.179 Nm / 1.400 obr/min
Liczba biegów przód / tył (Powershift) 25 / 19
Mechanizm różnicowy elektrohydrauliczny
Maksymalny udźwig podnośnika 10.000 kg
Wydatek pompy hydraulicznej 148 l/min
Maksymalny kąt skrętu kół przednich 55 stopni
Masa własna 10.135 kg
Długość / szerokość / wysokość 5.650 / 2.550 / 3.380 mm
Zbiornik paliwa 600 l
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.