Targi Techniki Motoryzacyjnej w Poznaniu są największą tego rodzaju imprezą w Polsce, tegoroczna edycja (7-10 maja) zgromadziła ok. 350 wystawców. Nas najbardziej interesowały nowe urządzenia dla pojazdów użytkowych. Było ich kilkadziesiąt. Podczas targów prezentowano między innymi myjki do mycia kół, mobilne stacje do ich naprawy i urządzenia do stacji diagnostycznych.
O kryzysie w branży serwisowej mówiło się na TTM raczej niewiele. - Owszem, są użytkownicy, którzy teraz nieco odkładają zakupy, remonty czy naprawy, starając się wydłużyć eksploatowanie urządzeń jak długo się da, ale trudno uznać to za regułę - usłyszeliśmy od Krzysztofa Dumowskiego z firmy Precyzja Service z Bydgoszczy. Ten dystrybutor urządzeń dla stacji diagnostycznych pokazał m.in. nowy laserowo-mikroprocesorowy przyrząd do diagnostyki geometrii kół ciężarówek. Elementem zestawu są m.in. zespoły pomiarowe, ekrany, jak również mechaniczne obrotnice. Jak podkreślano, nowe urządzenia umożliwiają natychmiastowe przekazywanie wielu danych bezpośrednio, drogą radiową do komputera.
Sporym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się też mobilne stacje do napraw kół pojazdów użytkowych, a prezentowane przez firmę Lewor z Andrespola k. Łodzi. Zestawy umieszczane są na odpowiednio przygotowanych przyczepach ważących w sumie ok. 800 kg (mogą być holowane przez pojazdy osobowe), a umożliwiają demontaż kół i ogumienia, jego naprawę oraz ponowny montaż. Damian Gustowski (Lewor) liczy, że ta rynkowa nowość w najbliższych latach stanie się popularna, bo w trakcie boomu inwestycyjnego cenna stanie się umiejętność szybkiej naprawy ogumienia ciężarówki czy maszyny budowlanej bezpośrednio w miejscu awarii. Koła aut ciężarowych są również domeną firmy Kart z Warszawy, produkującej ciśnieniowe myjnie do takich kół. Pokazano m.in. myjnie Wulkan 500 H z obrotową windą pneumatyczną i ogrzewaniem.
Sporą ofertę nowych urządzeń dla aut użytkowych przedstawili producenci i dystrybutorzy podnośników warsztatowych. Zainteresowanie budziły zarówno kolumnowe bezprzewodowe podnośniki przesuwne Stertil Koni ST 1082 (udźwig wynosi 8,2 t na kolumnę, sterowanie zestawem odbywa się za pomocą systemu komunikacji przemysłowej), jak i dwukolumnowe zestawy marki Maha typu Econ III. Wieńce zębate tych podnośników zaopatrzono w specjalne zabezpieczenia.
Swe premierowe produkty pokazał też oleśnicki Lamar, firma znana z aerodynamicznych spoilerów i kabin sypialnych dla aut użytkowych. Tym razem przedstawiono m.in. nową kabinę dla samochodów dostawczych Lamar LX zaopatrzoną m.in. w przyciemniane szyby, szyberdach, regulowaną kratkę wentylacyjną i podsufitowy telewizor z anteną.
Kolejna edycja Targów odbędzie się za dwa lata, w maju 2011 r.
zdaniem wystawcy: Tadeusz Karski - właściciel firmy Kart (Warszawa), producenta urządzeń warsztatowych:
- Popyt na nasze myjki do kół samochodów ciężarowych jest ciągle większy za granicą niż w Polsce. Jeszcze rok czy dwa lata temu udział odbiorców krajowych w łącznej sprzedaży wynosił zaledwie kilka procent, ale to powoli się zmienia. Wiąże się to m.in. z coraz wyższą kulturą pracy w warsztatach samochodowych i warsztatach ogumienia. Dziś nie wystarczy już zwykła szczotka czy szmata, odpowiednie przygotowanie, oczyszczenie koła jest bardzo ważne dla jakości kolejnych prac. Chodzi też o oszczędność czasu, doprowadzenie koła do odpowiedniego stanu zajmuje przy myjce ciśnieniowej niewiele ponad minutę.