Maszyny budowlane. Miniładowarki kołowe Volvo serii MC B
Volvo Maszyny Budowlane zmodernizowało serię swoich miniładowarek kołowych. Maszyny otrzymały nowe silniki i hydrostatyczny napęd. Steruje się nimi teraz przy pomocy dżojstika. Największą różnicą w porównaniu z pierwszą serią miniładowarek Volvo jest zastosowanie nowych silników. Wcześniej, gdy konstruowano pierwszą serię, Volvo nie miało małych czterocylindrowych jednostek napędowych, które można by zastosować w tego typu maszynach. Korzystało więc z motorów Kuboty (modele MC60 i MC70) i Perkinsa (pozostałe). Tym razem jednak opracowano własne nowe czterocylindrowe wysokoprężne jednostki.
Najmniejsze ładowarki Volvo pokazano w Europie w ub. r., jednak ich sprzedaż ruszy teraz. Premiera amerykańska odbyła się wcześniej, w 2006 r. Jest to zrozumiałe, gdyż maszyny te są produkowane w USA i cieszą się tam uznaniem. Jednak i europejscy klienci przekonują się do nich.
Pierwsza generacja małych ładowarek Volvo o oznaczeniu MC w ogóle nie była oferowana w Europie. Natomiast prezentowana generacja MC B ma już europejską homologację. Seria składa się z pięciu modeli. W jej skład wchodzą: MC60B (masa operacyjna 2.605 kg), MC70B (2.678 kg), MC80B (3.170 kg), MC90B (3.228 kg) i MC110B (3.240 kg).
Własne silniki
Największą różnicą w porównaniu z pierwszą serią miniładowarek Volvo jest zastosowanie nowych silników. Wcześniej, gdy konstruowano pierwszą serię, Volvo nie miało małych czterocylindrowych jednostek napędowych, które można by zastosować w tego typu maszynach. Korzystało więc z motorów Kuboty (modele MC60 i MC70) i Perkinsa (pozostałe). Tym razem jednak opracowano własne nowe czterocylindrowe wysokoprężne jednostki.
W najmniejszej z maszyn pracuje wolnossący motor o poj. 2,2 l i o - takiej samej jak w starszym typie - mocy 49,5 KM. Jednostka MC70B to turbodoładowany diesel o poj. 2,0 l i mocy 57 KM (MC70 - 60 KM). W pozostałych maszynach zastosowano silniki o poj. 3,2, których moc wynosi 67 KM w MC80B i po 83 KM w MC90B i MC110B. W pierwszej generacji tych trzech modeli silnik Perkinsa rozwijał moc 86 KM.
Projektanci podkreślają, że mimo mniejszych mocy maszyny nowej serii mają lepsze osiągi dzięki zastosowaniu hydrostatycznego napędu wszystkich kół, którym steruje wydajna pompa produkcji Eatona.
Mała, ale wygodna
Zmodernizowano też kabinę maszyny. Nowy jest pneumatyczny fotel operatora oraz zestaw wskaźników. Maszyna może być wyposażona w szyby. Przy ich zastosowaniu w kabinie można zainstalować ogrzewanie i klimatyzację. Miniładowarkami steruje się przy pomocy dżojstika; wcześniej stosowano pedały i dźwignie.