Wiadomości z rynku

czwartek
26 grudnia 2024

Unijna pomoc na maszyny rolnicze i nie tylko

Dofinansowania. Program: "Ułatwianie startu młodym rolnikom"
28.03.2008 00:00:00
W marcu ruszyło przyjmowanie wniosków o przyznanie środków w ramach unijnej akcji "Ułatwianie startu młodym rolnikom". Kwota pomocy wynosi 50 tys. zł, występować o nią można teoretycznie do końca czerwca, ale warto się pospieszyć. Co najmniej 70 proc. uzyskanej kwoty młody rolnik powinien przeznaczyć na realizację inwestycji określonych w planie rozwoju gospodarstwa. Środki finansowe mogą być wydatkowane m.in. na budowę i modernizację budynków wykorzystywanych do produkcji rolnej, na zakup maszyn, urządzeń, instalacji, założenie i wyposażenie sadu, zakup gruntów rolnych lub podstawowego stada zwierząt.
"Ułatwianie startu młodym rolnikom" to część Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Szacuje się, że skorzysta z niego łącznie ok. 35 tys. polskich gospodarzy, a w bieżącej transzy jedna trzecia z tej liczby. Jak wynika z informacji uzyskanych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), w ciągu pierwszego tygodnia akcji chęć pozyskania środków zgłosiło ponad 2 tys. osób.
Dla kogo pieniądze?
O pomoc mogą ubiegać się osoby pełnoletnie, które nie przekroczyły 40. roku życia. - Chodzi wyłącznie o osoby, które nabyły gospodarstwo rolne i rozpoczęły prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż w ciągu 14 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy - informuje Jarosław Sierzchulski z poznańskiego oddziału ARiMR. Ważne są też kwalifikacje. Przepisy mówią bowiem, że beneficjenci muszą legitymować się: wykształceniem rolniczym wyższym, średnim lub na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej; tytułem kwalifikacyjnym w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i co najmniej trzyletnim stażem pracy w gospodarstwie rolnym; wykształceniem o kierunku innym niż rolniczy na poziomie średnim lub wyższym i co najmniej trzyletnim stażem pracy w gospodarstwie rolnym; wykształceniem podstawowym bądź zasadniczym zawodowym o kierunku innym niż rolniczy i co najmniej pięcioletnim stażem pracy w rolnictwie.
W dniu złożenia wniosku ubiegający się o pomoc powinni posiadać gospodarstwo nie mniejsze niż wynosi średnia powierzchnia gruntów rolnych w województwie, w którym położone jest gospodarstwo, a także nie większe niż 300 ha.
Na co te pieniądze?
Co najmniej 70 proc. uzyskanej kwoty młody rolnik powinien przeznaczyć na realizację inwestycji określonych w planie rozwoju gospodarstwa. Środki finansowe mogą być wydatkowane m.in. na budowę i modernizację budynków wykorzystywanych do produkcji rolnej, na zakup maszyn, urządzeń, instalacji, założenie i wyposażenie sadu, zakup gruntów rolnych lub podstawowego stada zwierząt.
Nie warto zwlekać
Wypełnienie wniosku o pomoc to nie wszystko. Do niego trzeba dołączyć m.in. plan rozwoju gospodarstwa, oświadczenie wnioskodawcy o podjęciu się samodzielnego prowadzenia gospodarstwa. Wniosek o przyznanie pomocy składa się do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR, właściwego ze względu na miejsce położenia gospodarstwa.
Terminem ostatecznym jest 30 czerwca br., jednak nie warto czekać na ostatnią chwilę. Faktyczny termin zakończenia przyjmowania wniosków związany jest bowiem ściśle z ich liczbą w danym regionie. Jeśli zapotrzebowanie na dotacje w oddziale ARiMR osiągnęło 120 proc. dostępnych środków w tym województwie, oddział musi podać tę informację do publicznej wiadomości na stronie internetowej i zaprzestać przyjmowania wniosków.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.