Przy likwidacji i rozpatrywaniu szkód LUTZ Assekuranz zostaje regularnie skonfrontowany z przypadkami zorganizowanych kradzieży ładunków w Anglii. Zgodnie z informacjami IRU (International Road Transport Union – Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego) należy zachować wzmożoną ostrożność w szczególności przy przewozach na terenie Londynu, West Midlands (Birmingham, Coventry, Walsall), Liverpoolu oraz Manchesteru.
W przeszłości były to głównie pojedyncze przypadki, w międzyczasie kradzież ładunków rozwinęła się do lukratywnej gałęzi biznesu w świecie przestępczym. Kradzieże są dokonywane na zlecenie przez zorganizowane grupy przestępcze. Pożądanym celem zorganizowanej kradzieży są coraz częściej urządzenia elektroniczne o wysokiej wartości, np. telefony komórkowe, ale również rzeczy powszednie takie jak ubrania, buty, artykuły spożywcze i alkohol.
Pomysłowi złodzieje
Najczęstszy sposób postępowania w przypadku pojazdów zagranicznych jest następujący: kierowcy mówi się, że towar nie może być przyjęty pod wskazanym w dokumentach adresem dostawy i musi go wyładować w innych miejscu. Oszuści postępują najczęściej tak profesjonalnie i wiarygodnie, że kierowca – ze względu na zastosowaną taktykę zaskoczenia – nic nie podejrzewając przekazuje dokumenty złodziejom jeszcze na ulicy.
W negatywnym słowa znaczeniu na uwagę zasługuje także wysoki stan informacji sprawców. Oszuści zawdzięczają wiedzę o ładunku i rozkładzie jazdy często ze swoich wtyczek (nawet z okradzionych firm) lub tłumaczy się to tym, że osoba - wabik wciąga kierowcę w rozmowę, aby uzyskać informację o przewożonym towarze. W wielu przypadkach sprawcy uzyskują taki rodzaj „pomocy” również od nadawcy, przewoźników lub odbiorcy, którzy łatwowiernie podają przez telefon zupełnie obcym osobom informacje o ładunkach, planach jazdy itp.
W jednej z takich szkód kierowca został poinformowany w miejscu rozładunku przed terenem firmy przez dwóch dobrze ubranych mężczyzn, którzy podali się jako współpracownicy odbiorcy, że magazyn jest pełny i przesyłka musi być rozładowana w innych miejscu. Kierowca przekazał dokumenty i pojechali razem do nowego miejsca rozładunku. Po przybyciu na miejsce miał się zatrzymać na ulicy, gdzie czekała już inna ciężarówka. Mężczyźni poinformowali kierowcę, że jego ciężarówka jest za szeroka a wjazd do magazynu za wąski aby tam wjechał i dlatego się zdecydowali, aby przeładować towar na inną ciężarówkę. Dopiero jak została przeładowana połowa towaru, kierowca powziął podejrzenie i zadzwonił do swojego pracodawcy, który nakazał mu niezwłocznie powrócić do właściwego miejsca rozładunku. Wskutek tego dwaj mężczyźni szybko zniknęli razem z wyłudzonym towarem nie pozostawiając za sobą śladu. Ich nazwiska i numery telefonów okazały się zmyślone.
Na tym przykładzie można stwierdzić, że również doświadczony kierowca (w tym przypadku kierowca mógł się wykazać 40-letnim doświadczeniem) nie jest zabezpieczony od tego, aby nie stać się ofiarą kradzieży z użyciem podstępu, nawet gdy wszystko zostało wcześniej sprawdzone i zorganizowane.
Jak ma się zachować kierowca?
LUTZ Assekuranz zaleca, aby dawać wskazówki kierowcom, żeby w takich lub podobnych przypadkach zawsze kontaktowali się z dyspozytorem lub zleceniodawcą. Najlepiej aby przy dostawie towaru niezwłocznie odszukać biuro odbiorcy i przekazać mu dokumenty. W żadnym przypadku nie powinno się udzielać dobrowolnie informacji o przewożonym ładunku osobom nieznanym ani stosować się do wskazówek osoby, która zagaduje na ulicy i której tożsamość nie jest nam do końca znana
Skontaktuj się z nami:
+48 723 688242
office-pl@lutz-assekuranz.eu
www.lutz-assekuranz.pl