Naczepy Kögel pozwalają obniżyć zużycie paliwa m.in. dzięki niskiej masie własnej
Fot. Kögel
Do 2030 roku naczepy i przyczepy mają przyczynić się do 15-procentowej redukcji emisji CO2 przez transport drogowy – taki, niezwykle ambitny cel, producentom chcą postawić unijne władze. Na rynku są jednak marki, które już od dawna budują i rozwijają naczepy, które pozwalają oszczędzać paliwo i wozić więcej. To dostępne od ręki w Grupie DBK pojazdy Kögel z serii Light Plus.
Producenci przyczep i naczep testują różne sposoby obniżania zużycia paliwa. Są wśród nich naczepy hybrydowe, z elektrycznym wspomaganiem, a także wykorzystujące bardziej konwencjonalne metody, jak obniżanie oporów toczenia czy optymalizacja właściwości aerodynamicznych. Jedną z najlepszych i najpewniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych metod poprawiania wydajności zestawu jest obniżenie masy naczepy. Niższa masa własna daje korzyści w każdej sytuacji, niezależnie od prędkości, trasy czy rodzaju transportu. Od lat liderem innowacji w segmencie lekkich naczep jest niemiecka marka Kögel, której autoryzowanym przedstawicielem w Polsce jest Grupa DBK.
Siła innowacji
Kögel to marka, której nadal przyświecają te same wartości, co na samym początku istnienia. Firma założona przez Franza Xavera Kögla od początku wyróżniała się pasją, wizjonerstwem i specjalizacją. Jednak najważniejszym znakiem rozpoznawczym marki z Bawarii stały się innowacje wprowadzane do transportu drogowego. Pierwsza naczepa izoterma z tworzywa sztucznego, pierwsze podwozie wymienne z podporami, nowoczesne pojazdy do przewozu wielkogabarytowych elementów betonowych, pierwsza samonośna wywrotka wannowa, „Wiesel”, czyli pierwszy pojazd manewrowy do przewozu kontenerów, pierwsza zabudowa dla firm kurierskich, czy też pierwsza linia zabezpieczająca podwozie przed korozją w drodze fosforyzacji cynkowej – to wszystko są rozwiązania opracowane i wdrożone przez konstruktorów firmy Kögel.
Niska masa, duży ładunek korzyści
Obecnie Kögel oferuje wiele rodzajów naczep, od plandekowych przez furgonowe, skrzyniowe, chłodnicze po wywrotki i systemy wymienne. Jedną z serii, która zyskuje na popularności są pojazdy Kögel Light Plus. Mają wszystkie zalety, z których słynie marka, a dodatkowo charakteryzują się wyjątkowo niską masą, czym przekonują przedsiębiorców. Naczepa kurtynowa Kögel Light Plus może ważyć poniżej 5 t, a dokładnie 4.822 kg. Tak niską masę własną osiągnięto m.in. dzięki takim rozwiązaniom, jak:
• Liczne elementy z aluminium, m.in. obręcze kół, podpory siodła, zbiornik powietrza czy poprzeczki dachowe.
• Wysokiej jakości, sztywna stal drobnoziarnista.
• Lżejsze opony o niskich oporach toczenia.
• Zoptymalizowana wagowo rama ze zredukowaną wysokością szyi.
Najważniejsze są jednak korzyści, jakie daje tak niska masa własna:
• Większa ładowność, nawet o 700 kg względem konwencjonalnych naczep.
• Mniejsze zużycie paliwa – zarówno w jeździe z ładunkiem, jak i „na pusto”.
• Niższa emisja szkodliwych substancji oraz dwutlenku węgla.
• Mniejsze zużycie ogumienia.
Daniel Kozikowski (Grupa DBK): – Jak już dostarczymy pojazd klientowi, to kolejny zakup jest czystą formalnością
Fot. Grupa DBK
Mniej, ale więcej
Niższa masa nie oznacza jednak, że naczepa Kögel Light Plus jest pozbawiona zalet, z których od lat znane są konstrukcje tej marki, a są to:
• Bezkompromisowa wytrzymałość – w przypadku modelu Light Plus kurację odchudzającą przeprowadzono bez uszczerbku dla solidności konstrukcji.
• Długowieczność, z której słynie Kögel, m.in. za sprawą rewelacyjnego zabezpieczenia antykorozyjnego i wysokiej jakości wszystkich elementów naczepy.
• Wysoka wartość rezydualna i łatwa odsprzedaż, będąca konsekwencją długowieczności i trwałości.
• Wysoka uniwersalność oraz możliwości transportowe. Przykładem jest lekka i jednocześnie wytrzymała podłoga, z możliwością użytkowania wózków widłowych o nacisku na oś nawet do 7.200 kg.
• Bogate możliwości konfiguracji, dzięki szerokiej palecie wyposażenia dodatkowego.
To są jednak dane i deklaracje. Najważniejszym potwierdzeniem jakości są głosy z rynku.
– Naczepy Kögel cieszą się bardzo dobrą opinią wśród użytkowników. Są cenione m.in. za długą i bezproblemową eksploatację. Klienci doceniają także dodatkowe opcje zwiększające ich elastyczność na unijnym rynku – mówi Daniel Kozikowski, dyrektor handlowy, odpowiedzialny za markę Kögel w Grupie DBK. – Jak już dostarczymy pojazd klientowi, to kolejny zakup jest czystą formalnością. Sprawdzona od wielu lat i dopracowana do perfekcji technologia daje nam komfort sprzedaży, a naszym klientom – komfort wieloletniego bezproblemowego użytkowania zakupionych naczep – dodaje.
Spokój użytkownikom pojazdów marki Kögel zapewnia również sieć oddziałów Grupy DBK.
– Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem i serwisem naczep z Bawarii. Dla naszych klientów najważniejsze jest jednak to, gdzie jesteśmy i jak działamy. Mamy serwisy w każdym zakątku kraju, więc możemy szybciej i sprawniej udzielić pomocy lub wykonać zaplanowany przegląd tam, gdzie przewoźnik ma po drodze. Nie bez znaczenia jest też fakt, że nasza gwarancja na części i usługi obowiązuje w każdym punkcie Grupy DBK. W branży, w której czas jest kluczowy, to zaleta nie do przecenienia – podsumowuje Kozikowski.
Grupa DBK jest wyłącznym importerem naczep i przyczep renomowanej niemieckiej marki Kögel. W ofercie ma pełny wybór pojazdów tego producenta: od naczep kurtynowych – również typu mega – przez coilmuldy, naczepy podkontenerowe, furgony, chłodnie, po przyczepy.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie:
https://grupadbk.com/autoryzacje/kogel/