Wiadomości z rynku

piątek
1 listopada 2024

Specyfikacja przesyłki, czyli packing lista w praktyce

Ekspert celny radzi
5 marca 2024

Autor: dr Izabella Tymińska Fot. autorka

 
Jednym z dokumentów do odprawy celnej towarów jest specyfikacja towarów, częściej nazywana packing listą. Dokument ten nie jest sformalizowany w postaci występującego, jednego wzoru dokumentu. Natomiast przepisy prawa określają co w takim dokumencie ma się znajdować.

Elementy packing listy

Packing lista to zestawienie sposobu zapakowania towaru na czas jego transportu. Oznacza to, że musi zawierać:
• Dla kogo towar jest przeznaczony – ze względu na to, że często tworzymy szeroki łańcuch dostaw, to w dokumencie należy wskazać odbiorcę towaru. Może on się różnić od osoby, która towar nabywa na fakturze handlowej.
• Co jest przewożone – należy napisać nazwy handlowe towaru zapakowanego na czas przewozu. Jeżeli to towar rozmontowany na części na czas transportu, w dokumencie mają znaleźć się nazwy części.
• Jak jest przewożone – należy wskazać, jak towar będzie przewożony np. kartony ponumerowane na paletach ponumerowanych, tzn. śrubki karton 3 na palecie 5.
• Liczba opakowań jednostkowych – należy wykazać liczbę opakowań jednostkowych, które znajdują się w trakcie przewozu towaru.
• Liczba opakowań zbiorczych - należy pokazać liczbę i rodzaj zbiorczych opakowań.
• Waga netto – to waga towaru bez opakowania, zarówno jednostkowego jak i zbiorczego.
• Waga brutto - to waga towaru z opakowaniem zarówno jednostkowym jak i zbiorczym.

Jeden list przewozowy – jedna packing lista

Prawidłowe wystawienie packing listy ograniczone będzie liczbą przewozów/transportów, czyli przesyłek. Co do zasady jeden list przewozowy – jedna packing lista. Packing lista to wykaz w jaki sposób jest przewożony towar podczas transportu, a to oznacza, że jeden transport to znaczy jedna packing lista.

Wyjątki od packing listy

Przepisy prawa przewidują możliwość odstąpienia od wystawienia packing listy. Towar w przesyłce musi być jednolity, a faktura handlowa ma spełniać jej wymogi. Oznacza to, że elementy packing listy określone powyżej mają swoje zapisy na fakturze handlowej.

1. przypadek z życia

Byłam świadkiem takiego zdarzenia, gdzie agencja celna dokonywała zgłoszenia celnego w procedurze dopuszczenia do obrotu na jednolitym dokumencie administracyjnym w 25 pozycjach taryfowych. Organ celny odmówił przyjęcia tegoż zgłoszenia, gdyż nie było w dokumentach packing listy. Poprosił o dostarczenie niezbędnego dokumentu do częściowej rewizji towaru lub spisu z natury poprzez dokonanie rewizji wstępnej. Agencja celna nie miała wyjścia, wystąpiła z wnioskiem o rewizję wstępną i dokonała spisu z natury, którą to dołączyła do zgłoszenia celnego. Towar podczas weryfikacji został skierowany na rewizję częściową i sprawdzono pozycję 3,5,16 w kartonach 7,8,9,12,14.

2. przypadek z życia

Agencja celna przygotowuje się do odprawy celnej towaru. Towar jest na dwóch dokumentach, fakturze handlowej oraz fakturze proforma, ze względu na towar powierzony. Towar przewożony jest w jednym kontenerze za jednym morskim listem przewozowym. Odprawa celna będzie łączyła dwie procedury -dopuszczenie do obrotu oraz procedurę odprawy czasowej. Instytucja odprawy łączonej polega na tym, że możemy dokonać dwóch różnych odpraw celnych towaru przewożonego razem na jednej packing liście. Dodatkowo należy nadmienić, że towar z faktury handlowej był zapakowany w opakowania z faktury proforma. Agencja celna występuje do kontrahenta o dostarczenie dwóch packing list do dwóch odpraw. Klient (importer) zgłosił się do nas z pytaniem co ma robić, gdyż eksporter nie wystawi mu oddzielnych dokumentów, bo ma tylko jeden transport. Finalnie towar został odprawiony w zgłoszeniach celnych łączonych na jednej packing liście i jednym liście przewozowym.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że packing lista jest przypisana do listu przewozowego. Tyle ile przewozów tyle packing list ze ściśle określonym celem, którym jest wskazanie jak towar została zapakowany na czas transportu.

Autor: dr Izabella Tymińska, ekspert ds. ceł, prawa celnego, handlu zagranicznego

https://www.linkedin.com/in/dr-izabella-tymińska-ekspert-celny/
https://www.facebook.com/Ekspert.celny.Doradztwo.celne/
https://twitter.com/DrTyminska
www.ekspertcelny.pl
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.