Wiadomości z rynku

piątek
1 listopada 2024

Przechodzenie na ekologiczne floty staje się faktem

Green Fleet Forum ESG podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023
18 września 2023
 
Efektywna elektryfikacja firmowych flot, optymalizacja całkowitego kosztu posiadania (TCO) samochodów elektrycznych, rozwój prywatnej sieci infrastruktury ładowania, alternatywne formy finansowania, etapy wdrażania EV w przedsiębiorstwie oraz wymiana najlepszych międzynarodowych praktyk, to tylko część z tematów przewodnich ścieżki Green Fleet Forum ESG, która odbędzie się podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023.
Kongres Nowej Mobilności 2023 to czwarta edycja największej konferencji w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, poświęconej rozwojowi rynku pojazdów elektrycznych. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 26 do 28 września 2023 r. w przestrzeni EXPO Łódź.
Zgodnie z unijną dyrektywą CSRD już od 2024 r. na wybrane przedsiębiorstwa zostaną nałożone szerokie obowiązki raportowania danych w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESG). Nowe regulacje oznaczają poważne wyzwanie dla wszystkich uczestników łańcucha wartości w sektorze transportu. W Polsce obowiązek raportowania zgodnie z CSRD obejmie prawie 4.000 przedsiębiorstw. O znaczeniu elektromobilności dla realizacji celów związanych z ESG będą dyskutować kluczowi interesariusze podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023.
– Raportowanie ESG jest kluczowe w stymulowaniu rozwoju zielonej transformacji w obszarze transportu i zarządzania flotą. Wykorzystanie odpowiednich standardów może pomóc firmom w osiągnięciu ich celów zrównoważonego rozwoju, przyczyniając się jednocześnie do poprawy jakości powietrza i środowiska miejskiego – mówi Aleksander Rajch, dyrektor ds. zewnętrznych PSPA.

Green Fleet

Jak wynika z raportu PSPA „Polish EV Outlook”, przedsiębiorcy odpowiadają za ponad 2/3 łącznej liczby rejestracji nowych, osobowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) w Polsce. To właśnie dzięki firmom i flotowej transformacji na napęd elektryczny obniżany jest ślad węglowy, a przy tym osiągane są realne korzyści finansowe. Pojazdy zasilane energią elektryczną charakteryzują się m.in. niższymi całkowitymi kosztami posiadania (TCO) w porównaniu z pojazdami spalinowymi, jak też mniejszymi kosztami paliwa – oszczędności na przebiegu 100 tys. km (w zależności od modelu pojazdu) mogą wynieść nawet 47,5 tys. zł. Samochody elektryczne wymagają również mniejszych wydatków na serwis i są bardziej niezawodne.
– Transformacja dokonuje się na naszych oczach w obszarze zarówno aut elektrycznych, jak i punktów ładowania – dodaje Maciej Zwiewka, dyrektor sprzedaży flotowej w Volkswagen Financial Services. – Sprawne przejście z floty spalinowej na elektryczną będzie wypadkową właśnie tych dwóch powyższych czynników. Również finansowanie flot przeszło sporą rewolucję i cały czas się rozwija. Każdy, kto miał okazję spróbować jazdy elektrykiem, wie doskonale, jakie płyną z niej korzyści. Jazda takim autem jest dużo przyjemniejsza niż samochodem spalinowym i myślę, że bardzo duża część użytkowników firmowych pojazdów chętnie się przesiądzie, ponieważ to im się opłaci.

Forum ekspertów

Podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023 odbędzie się dedykowany blok Green Fleet Forum – ESG, poświęcony rozwojowi floty samochodów elektrycznych w firmach. Wydarzenie zgromadzi kluczowych interesariuszy z branży TSL, koncernów motoryzacyjnych, Car Fleet Management, operatorów i dostawców infrastruktury ładowania oraz firm ubezpieczeniowych.
– Uczestnicy Green Fleet Forum – ESG omówią wyzwania i potencjał elektryfikacji firmowych flot w Polsce i regionie CEE – zapowiada Aleksander Rajch z PSPA. – Eksperci skupią się na optymalizacji całkowitego kosztu posiadania (TCO) firmowych samochodów elektrycznych, planowaniu infrastruktury ładowania, adaptacji pracowników do pojazdów zeroemisyjnych, trendach ESG i telematyce. Green Fleet Forum na KNM 2023 zostanie również poświęcone branży CFM i finansowaniu, a także prezentacji nowych rozwiązań w zakresie transportu ostatniej mili, sharingu i mikromobilności dla firm.

Kongres i EXPO

W tegorocznej edycji KNM zorganizowane zostaną także największe w regionie targi zeroemisyjnych technologii w transporcie, skierowane do dostawców i odbiorców rozwiązań z obszaru e-mobility z całej Europy. Targi będą towarzyszyły całemu kongresowi, obejmując trzy strefy wystawiennicze – wewnętrzne i zewnętrzne, zbudowane na powierzchni 13 tys. mkw. Organizatorzy zapowiadają 200 wystawców z regionu i 2.000 odwiedzających. Formuła umożliwi liczne premiery, pokazy, testy i networking.
Więcej informacji: https://kongresnowejmobilnosci.pl/ (z)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.