Scania dostarczyła niedawno stutysięczny pojazd wyposażony w aktywny system łączności z serwisem FMS (Scania Fleet Management). Umożliwia on zdalne zbieranie informacji o bieżących parametrach i stanie pojazdu.
System jest oferowany w standardzie w większości krajów Europy oraz na głównych rynkach Azji i Afryki. Został wprowadzony w 2011 roku. Stutysięczny pojazd z aktywnym systemem został przekazany firmie Emil Eggers AG, która od dawna czerpie korzyści z jego stosowania.
- Popyt osiągnął punkt przełomowy - zauważa z satysfakcją Mattias Lundholm, dyrektor Scania Connected Services and Solutions. - System jest na rynku od kilku lat i osiągnęliśmy "masę krytyczną", która przyspieszy jego rozwój. Obecnie 95 procent użytkowników zaakceptowało naszą ofertę aktywowania łączności. Nasz cel, czyli 100 proc. aktywacji jest w zasięgu ręki.
Wszyscy użytkownicy pojazdów Scania na określonych rynkach mogą na życzenie połączyć swoje samochody z serwisem za pomocą FMS. W ramach pakietu podstawowego odbywa się to bez ponoszenia dodatkowych opłat. Najczęściej łączność wykorzystywana jest w ramach zdalnej diagnostyki oraz coachingu kierowców. Jeśli klient sobie tego życzy, serwis uzyskuje dostęp do informacji o pojeździe, istotnych dla dyspozycyjności i wydajności przewozów. Korzystanie z tych danych pozwala użytkownikowi polepszyć rentowność jego firmy.
- Coaching kierowców jest ważnym narzędziem zrównoważonego rozwoju. Zwiększa zyski, a zarazem bezpieczeństwo jazdy - podkreśla Mattias Lundholm. - Kształcąc kierowców, monitorując dzień po dniu ich wyniki zużycia paliwa oraz styl jazdy można wiele zyskać. Uwidacznia się to w bilansie przedsiębiorstwa, także w formie oszczędniejszego wykorzystywania jego zasobów.
Oprócz pakietu podstawowego Scania proponuje liczne usługi, które częściowo lub w całości bazują na łączności z pojazdami, np. regularnie aktualizowane informacje o położeniu pojazdu, które przewoźnik może śledzić na swoim komputerze, czy automatyczne zarządzanie danymi z tachografu.
- Mamy bardzo dobre doświadczenia z użytkowania systemu łączności, który oferuje Scania - mówi Michael Egger z Emil Egger AG. - Jest on cennym uzupełnieniem dla innych systemów wspierających zarządzanie flotą. Ma istotny wkład w zwiększanie dyspozycyjności i redukcję kosztów. Pojazdy włączone w system są bardziej wydajne. Działając na terenie całej Szwajcarii, przy licznych przewozach na długich dystansach nie mogliśmy zignorować tej szansy.